Home
About CF
Screenshots
Free Demo
Order
Press
News
Multiplayer
Competitions
Discussion
Downloads
FAQ
CFEdit
OcadConvert
The Library
login:
pw:
bshields
Country:
Canada
Club:
CSU
Email:
you must log in
Ranking:
Races Run:
375
Races Created:
0
Upload Limit:
6 mb (
?
)
Recent Races
Race Title
Rerun #
Time
Place
[OCAD] Mount Ali - Middle
50:30
84 / 178
[OCAD] Le Creux Froid, middle
2
45:24
141 / 321
[OCAD] Idre fjäll, Intro
2
dnf
(OCAD) Buraunet
2
33:59
128 / 206
[OCAD] Aydat E7
2
42:27
134 / 304
3
40:04
129 / 304
Middle
39:49
68 / 107
Pastur Long
55:25
39 / 77
Pastur
37:28
57 / 110
Sumas Mountain Middle
44:18
80 / 176
Rice Lake #2
55:10
91 / 146
Even more Kooyora
46:09
66 / 140
Furuboda Middle
29:22
82 / 178
2
dnf
More Kooyora - Night
44:08
102 / 155
2
40:42
115 / 188
Middle
2
25:30
158 / 288
3
20:06
95 / 288
[OCAD] Zelený mocál /Green Plesh
dnf
[ocd] Lielstraupe_Middle-1
33:20
118 / 208
2
30:18
113 / 276
[ocd] Piejuras Park_Sprint-3
18:06
53 / 238
O-festivalen
2
37:27
87 / 267
[Ocad Cavedine S]
2
26:16
112 / 333
haarup sande
15:31
93 / 176
Slovenian cup
38:13
43 / 186
2
dnf
skraastad
43:33
71 / 139
Winter Short
12:31
62 / 195
Middle dist
46:24
34 / 142
2
dnf
3
dnf
4
dnf
[Word-O] WOC Final 2007
36:18
63 / 240
Horna Fure Vestra
33:50
108 / 219
[OCAD] Gamlegrendasen
30:58
118 / 233
Shawmut Forest 3.4k
dnf
2
38:04
44 / 157
[OCAD] Aamot
14:09
95 / 279
2
dnf
[OCAD] Overnmarka long distance
71:30
66 / 194
[OCAD] Melumbakken
35:05
128 / 248
[OCAD] Chateau de Montlosier
18:54
43 / 253
smstafet
17:26
72 / 210
[OCAD} Sardanga City day 2 FIXED
34:49
48 / 158
[OCAD] Miass lake - 19 min
2
28:02
106 / 224
Rus-Svetlogorsk
2
38:44
46 / 128
[ROCAD] Long/middle
2
42:09
82 / 195
[Random] Chelsea Champ
2
dnf
rCaHnAdMoPmS-Day 1
2
24:42
39 / 130
rCaHnAdMoPmS-INTRO
2
17:19
54 / 143
[OCAD] Forest 27 min
2
37:22
96 / 223
7 Days of Southtyrol Stage 6
45:08
45 / 114
7 Days of Southtyrol Stage 5
83:31
57 / 113
7 Days of Southtyrol Stage 4b
32:08
60 / 131
7 Days of Southtyrol Stage 4a
21:04
83 / 197
Fantasy middle
2
40:35
100 / 279
[OCAD] Retro Map
2
40:18
116 / 309
Sahara middle
2
25:07
53 / 195
Random Test
2
48:39
39 / 180
[OCAD] Brennåsen Middle
2
34:52
114 / 255
[OCAD] Ponsa
dnf
MapMakerContest 06 Kaakkurilammi
2
41:14
34 / 74
MapMakerComp. 06 Col du March.
52:11
25 / 74
MapMakerComp. Chateau de Mont.
52:53
32 / 73
MapMakerComp. 06 Omholt
37:45
17 / 58
[ocd] Sennoi_3 middle
42:02
85 / 161
[RANDOM] Long course 3
77:24
36 / 78
[OCAD] Finspång Middle 2
29:51
106 / 216
[OCAD] Finspång Middle
34:25
85 / 186
2
32:52
78 / 223
[OCAD] Usovo
22:46
117 / 244
Hard One 3
23:37
25 / 80
[ROCAD] The hidden valley
38:10
77 / 201
10-Mila 10
40:38
136 / 247
CFMC08 1st: Ice Castle
39:04
79 / 222
2
38:20
89 / 278
CFMC08 3rd: Windsor Castle
dnf
Middle Random
48:05
43 / 106
Biathlon 3
dnf
10-Mila 9
35:55
114 / 248
Fantasy
dnf
[ocad]short race
21:19
117 / 200
omholt
52:32
63 / 96
Small Real Ocad
19:39
130 / 223
[ROCAD] Butterfly test
26:01
68 / 175
[Random] Somewhere 2
39:12
51 / 108
[Random] Somewhere 1
33:03
83 / 159
Sprint-O
15:19
142 / 229
Maroltingerschulmeisterschaft13
28:52
153 / 206
10-Mila 8
59:37
36 / 178
[OCAD] Finspång
38:04
112 / 189
[OCAD]Ulvsta utsnitt..3 km
29:55
64 / 261
[OCAD]Idre
32:33
81 / 282
[OCAD] Fylleryd
17:32
166 / 302
maroltingerschulmeisterschaft12
dnf
[OCAD] Maajaa C2
26:24
87 / 282
10-Mila 7
50:12
84 / 170
[RANDOM] Long course 2
69:46
57 / 107
Swamp Island
22:15
55 / 180
[RANDOM] Long Course 1
70:04
29 / 86
10-Mila 6
2
49:49
49 / 131
10-Mila 5
28:49
39 / 136
10-mila
66:45
60 / 108
[rocad] voimia long
74:45
64 / 97
rocad rb
19:39
68 / 135
[OCAD] Bonn City day 3
27:13
106 / 170
asd
47:35
97 / 146
[RANDOM] Middle course
35:05
56 / 122
Middle 1,9 km
22:59
49 / 157
[OCAD] Herama, night
dnf
[OCAD] Herama
43:47
119 / 221
[ocad] Mäntlahti night
21:45
71 / 107
2
22:35
83 / 121
[ocad] Mäntlahti middle
31:41
151 / 206
2
20:31
69 / 239
Middle 3,4 km
41:09
87 / 163
[OCAD]Gant middle 2
43:07
79 / 181
[OCAD] Ein Zeitim part 3
32:27
74 / 138
[OCAD] Ein Zeitim part 2
23:53
75 / 164
[OCAD] Ein Zeitim part 1
32:30
107 / 201
[OCAD]Beautiful forest sprint!!
8:24
64 / 198
[OCAD]Gant middle 1
dnf
2
59:24
87 / 183
[RnD] 'Lechmeretown Shortdist'
33:33
71 / 126
OCAD
39:12
95 / 118
2
27:51
63 / 127
[Ocad] Luch
43:30
118 / 193
2
dnf
[OCAD] Savo III
31:29
162 / 219
2
22:17
97 / 260
3
27:17
156 / 260
Kännönvuori
dnf
2
20:18
116 / 246
3
18:47
87 / 246
[Fin] Lauhtu
47:20
156 / 238
[OCAD] Sprint on Finland map 1
25:34
106 / 178
[OCAD] Gussjön 2
35:52
82 / 173
[OCAD] Majaalahti2
53:36
79 / 170
[OCAD] Majaalahti
dnf
2
dnf
3
46:20
80 / 264
Midtskogen middle distance
36:58
113 / 196
Maroltinger Schulmeisterschaft 1
25:43
84 / 181
Rocad 3-days Middle
2
34:36
75 / 167
[OCAD] Vestmarka13
45:31
143 / 180
2
33:15
118 / 195
Remendo - Centro - Middle 1
2
38:20
104 / 178
(OCAD) Siitama Sprint 2
25:22
79 / 131
(OCAD) Siitama new Sprint
dnf
[OCAD] Kirkkokallio
dnf
CFOcad
18:59
97 / 129
Kaalkorpi random
39:51
27 / 45
[Ocad] Australia Middle
45:20
71 / 150
Better then the steep sprints
37:30
34 / 68
medium orienterings race
27:59
29 / 67
[OCAD]L.Bolleberget
43:47
88 / 179
2
dnf
Random, middle
22:36
36 / 73
Night Training #4
dnf
Sprint, random
10:15
69 / 111
[sprint tour] TOM-CARL
dnf
24 hour challenge
2
22:18
21 / 54
West Beaverland Sprint 2
dnf
West Beaverland sprint 1
15:41
56 / 129
Crawling up a hill
35:30
69 / 112
Mattapan Hill Sprint
17:17
73 / 133
Kaleva Church Park O 1
7:56
66 / 269
Sprint:)
18:28
121 / 219
Middle-distance 2
dnf
Upper Waltham Steeps
46:49
31 / 70
Ready for this?
dnf
Middle
dnf
Gunstock Middle
36:45
29 / 122
uphill run
dnf
ta de lugnt [short sprint]
dnf
Middle on demand 2
24:31
51 / 120
multiplayer rocks 3
19:47
90 / 207
Old Marshall Steeps - Short
2
dnf
D(e)P Grand-Prix Ettap 1
39:53
104 / 201
Central Cambridgetowne
2
30:06
46 / 96
Real map -[middle]
33:27
43 / 116
oops
6:16
66 / 95
allson
24:32
14 / 82
Auburntown Sprint
15:25
33 / 101
Diamond Mine
10:27
44 / 135
Hultagölen
23:03
41 / 135
Karlstad
28:01
57 / 109
great martin brook
30:34
27 / 82
Old Fordham long
40:17
42 / 88
Somerfield Bluff Sprint
dnf
2
15:07
35 / 100
Night Sprint
16:38
36 / 62
West Washington Forest Sprint
6:32
16 / 101
Downy Long Distance
dnf
Williamsfieldland Micro-O day 1
19:40
24 / 92
South Revereford
37:54
11 / 51
Sprint
18:19
52 / 112
Luther Sprint
7:52
68 / 122
Ost Steinbachville
89:45
10 / 45
Upper Erma
dnf
sprint collection 1 - fixed
6:28
28 / 68
sprint collection 2
11:52
28 / 67
Northern Bowanfield River
53:39
41 / 77
2
46:04
14 / 90
East Brooklineford State Forest
23:22
32 / 83
Hooksetttonwick super sprint
8:36
69 / 98
Real map test
7:31
49 / 108
Short distance
23:34
13 / 46
Northern Boston Township
18:38
16 / 57
Unrealmap - Tyrstugan
6:53
8 / 85
Horniwald
12:39
32 / 88
Noretjern Real map
18:04
16 / 84
Cederham Bluff
14:55
23 / 64
Fenwaytownwick sprint
12:15
30 / 72
Solyi-erdo
10:15
40 / 83
2
9:23
60 / 147
Old Capenland Lake Day 3
32:04
17 / 49
Old Capenland Lake day 2
16:43
27 / 56
Old Capenland Lake
10:22
39 / 69
Shawmut middle
34:24
16 / 55
Vahajarvi 2 Short
22:09
47 / 100
2nd VIrtual 5 days - 5 day
dnf
2nd Virtual 5 days - 2 day
dnf
2nd VIrtual 5 days - 1 day
55:37
22 / 66
Arcegno Fixed
17:31
30 / 101
San Bernardino
11:59
28 / 113
Mason Lake
18:32
26 / 80
Nesparken
9:40
67 / 118
RUN RUN RUN!!! (swe)
20:01
43 / 92
2
19:07
44 / 120
Siitama Middle
33:49
39 / 101
braintreeford
21:57
41 / 75
2
21:04
38 / 99
upper woodland forest
29:30
21 / 61
Hepburn Springs
40:46
35 / 86
Fellburg short distance
16:33
46 / 86
UPper Boston Cliffs
20:45
6 / 81
North Madisonwood Lake
41:28
17 / 59
Mit, park o
20:53
45 / 95
Forest Village night
46:55
27 / 63
Vahajarvi 2 Sprint
16:19
46 / 122
Longqood ponds
31:14
34 / 70
Bristol
29:06
11 / 80
Chasterborougs middle
44:17
17 / 72
WInchesterton Hill Sprint 2
29:53
45 / 87
Winchesterton Hill sprint 1
13:47
32 / 108
Fenwayland Forest
50:11
30 / 64
Chelseaboro
17:21
55 / 95
Devils Hill Sprint
15:59
71 / 123
2
dnf
3
12:22
70 / 187
4
9:48
19 / 187
Kaapunki
dnf
Sprint
24:35
81 / 112
South Revereford Classic
15:32
64 / 99
2
11:11
18 / 123
Roxbury Heights
13:37
26 / 99
2
12:29
7 / 126
South Revereford
15:39
46 / 79
2
dnf
3
dnf
Ronneby Solhojden sprint
12:10
59 / 105
2
10:25
97 / 196
3
9:24
60 / 196
4
9:00
22 / 196
Gunstock sprint
23:38
48 / 95
Ronneby Solhojden intro
5:52
36 / 121
Tremontburg Day 1 - Sprint
22:10
54 / 112
sprint
20:59
56 / 110
Butterfly nightsprint
dnf
Tillman Sprint
21:24
54 / 107
Winchester Middle
56:34
33 / 73
Shermanburger Sprint
11:17
66 / 138
Hornliskogen
2
12:54
60 / 166
Siitama sprint
2
17:09
114 / 178
Norwoodborough
26:17
36 / 114
Sprint
2
5:45
96 / 152
3
4:43
46 / 152
Bedders World Cup Middle
2
dnf
Another Pick
20:07
29 / 57
Watertower Middle
dnf
Speed test terrain
6:47
27 / 123
Speed test clear
4:23
95 / 128
2
4:09
94 / 198
Noretjern 2
24:46
44 / 117
Grafton Middle Distance
34:59
45 / 80
2
34:24
44 / 88
Les Aoles - day 1
12:26
54 / 104
Braintreeford sprint
12:30
53 / 94
Tappaton sprint
12:15
50 / 106
Steinbruch
16:38
23 / 81
LITTLE FORDHAMWOOD PARK NIGHT
24:51
32 / 54
EASTERN STONY
79:19
24 / 45
Mt. Everett Farm
21:50
45 / 86
Braintreeham Sprint
6:35
33 / 88
South walkburg long
73:41
35 / 42
2
dnf
Dark Side Of The Moon
12:44
40 / 94
Pyttensprinten
13:38
36 / 95
Eastern Arlingberg National Park
23:22
57 / 76
Vahajarvi sprint 2b
22:04
68 / 96
Brigham Middle distance
29:17
51 / 71
Roxburyford (Middle)
40:26
28 / 61
MOUNT MASONTON
42:47
35 / 62
Tillman Heights
40:57
27 / 65
Strandrace
20:05
66 / 96
Middle Troutberg Woods
22:41
54 / 90
Micr-o!
6:24
41 / 114
Testrace
13:26
51 / 103
Erma challenge
33:21
30 / 76
Boston Sprint
13:19
49 / 98
Double Ford
31:43
51 / 93
Ashlandford Range
75:49
36 / 52
Western Pembrokeham
23:54
55 / 82
Upper Rethobothfield
24:40
56 / 92
Les Iles
49:07
30 / 70
Middle woodland
39:45
36 / 76
Sheffield Crucible
6:36
56 / 113
2
4:32
185 / 435
Rordham
79:15
35 / 48
les monts beave
44:11
31 / 61
Course de nuit
24:54
27 / 66
Moyenne Distance
40:34
36 / 68
pilat Moyenne distence
40:44
52 / 64
Open Srint
14:56
73 / 105
Southern Edina MIDDLE
46:18
38 / 60
Southern Edina NIGHT
48:36
29 / 44
Southern Edina LONG
103:10
24 / 45
chester
17:34
67 / 96
Multipostes
27:34
37 / 65
salemham longue distance
dnf
Tjolahopp short
20:45
40 / 75
Old Watertown sprintcup day2
12:10
44 / 98
Old Watertown sprintcup day1
12:48
44 / 82
les Lac du sud
39:15
33 / 60
Mt. Trout Night
27:50
40 / 62
SOUTTHERN KENT
37:43
26 / 51
Vattula Short 3
39:38
56 / 74
Eastern Winthrop sprint
15:58
51 / 81
East Kendall Lake
32:03
30 / 57
Walkerland- Sprint
12:02
71 / 98
Graftonwood Purchase
78:31
25 / 43
Niihama Short
22:16
51 / 88
Hudsonburg cup 3
23:09
64 / 89
Hudsonburg cup 2
18:58
64 / 80
Hudsonburg cup 1
19:34
48 / 97
Hooksettland Farm
24:38
57 / 84
Great Rugglesfield Reservior
23:52
49 / 82
Bristolwood
48:36
57 / 70
Lechmerewickham
31:43
47 / 82
Downytown routchoice
47:41
34 / 59
Vattula Short
31:58
55 / 90
FAST
52:42
36 / 68
Hudsonland
50:06
32 / 63
Vahajarvi Short
16:03
67 / 98
Bristolbergham
55:41
43 / 76
Matforest
28:52
53 / 91
Tower Hill 2
22:08
54 / 88
Tower Hill
41:04
44 / 82
Three hills
32:01
51 / 83
Mattapan
42:49
50 / 67
Vahajarvi sprint
17:47
79 / 103
Eastern Stony
139:37
35 / 49
Old Hudston
24:41
44 / 78
Newbouyton
30:48
37 / 69
Eliotland-Night sprint
20:09
42 / 71
My World
14:22
60 / 94
Watertower Sprint 2
38:25
57 / 78
Walthamboro extreme sprint
dnf
Newbury
24:46
49 / 69
Watertower sprint
22:00
59 / 84
Furlowborough Middle
95:09
34 / 53
West Wonder
39:31
56 / 77
Wrenthamboro Route-Choice
20:18
53 / 82
All races shown. View
recent
races.