Catching Features

Hawse End 1

Open:08:00 Mar 12 2023
Close:09:00 Mar 28 2023
Map:/hawse end/events/hawse end mar23/day1/short day.course
Created by:Billo
Description:Short course on an old conversion. Quite an easy area.
Avg Rating:4.9 / 5.0 (32 votes)

Results

184 official (+114 reruns) 3 comments

1. arvid skepp Sweden Biktorsboys OF 18:47  *****
2. Cap Sweden Biktorsboys OF 18:53  
2. Viktorgu Sweden IKHP 18:53  
4. Acke Granbarr Sweden OLGY Slayers 18:55  
5. arvid skepp (2) Sweden Biktorsboys OF 19:00  
6. mansen Sweden GMOK 19:08  
7. <3 Scotland 19:15  
8. ra$ Sweden OLGY Slayers 19:18  
9. jean France VSO 19:20  *****
10. purpleHelix (3) New Zealand SBOC 19:22  *****
11. Gusten Grodslukare Sweden Farum-Tisvilde OK 19:26  
11. Ossa18 Sweden Malungs OK 19:26  
13. Tapman! (2) Norway Oppsal Orientering 19:33  
14. Landli Sweden OLGY Slayers 19:35  
15. purpleHelix New Zealand SBOC 19:36  *****
16. BobbyShmurda Soloman Islands Tveten OK 19:39  *****
16. Gäddan Sweden Bottenskrapet 19:39  
18. Pale (2) Finland Vehkalahden Veikot 19:40  
18. harrymcm United Kingdom DEVON 19:40  
20. f Swaziland 19:42  
21. the confused Austria OK Oachkatzlschwoaf 19:43  
21. Slinky Sweden Fryele Fire Hawks 19:43  
21. EdHellsten (2) Sweden Freluga Farmers 19:43  
21. challeswe (3) Sweden IFK Mora 19:43  
25. IvK Sweden Freluga Farmers 19:47  
26. KentaKofot Sweden IKHP 19:48  
27. DBS Emei CARICOM DödenBakomStyret 19:51  
28. porrepax Sweden IFK Enskede 19:53  
29. Philochillo Austria OK Oachkatzlschwoaf 19:54  *****
30. Walter Söderqvist (3) Sweden Freluga Farmers 19:55  
31. Carl Josefsson Sweden Sävedalens AIK 19:59  
32. Noah krikstrom Sweden Hjärnarps ol 20:00  
33. B2OBK (2) France KLS 20:02  
34. Broxen Sweden Biktorsboys OF 20:09  
35. Hugginator Sweden Biktorsboys OF 20:11  
36. Tintin93 Sweden Tullinge Sk 20:12  
37. styggalanne Sweden 20:15  
38. Djurisk Sweden Eksjö SOK 20:18  
38. Borty (3) New Zealand Auckland OC 20:18  
40. juliano pereira Brazil CODD 20:19  
41. Coolboi Sweden Sävedalens AIK 20:20  *****
42. Nicooooo Austria OK Oachkatzlschwoaf 20:22  
42. Rune DC Belgium Trol 20:22  
44. Christ Canada GHO 20:24  
44. Seba Italy GMOK 20:24  *****
46. MiniSkepp Sweden Sävedalens AIK 20:30  
46. Jesper Åkesson (4) Sweden Freluga Farmers 20:30  
48. Issebean Sweden IKHP 20:33  
49. SeveriS Finland SK Pohjantähti 20:35  
49. Mattman Sweden GMOK 20:35  
49. color (2) Switzerland converters 20:35  
52. Lukas Wieser Austria HSV Pinkafeld 20:43  
52. Manuel Horta (2) Portugal Gafanhori 20:43  
54. Timpa (2) New Zealand Koovee 20:45  
55. Jolle Sweden Freluga Farmers 20:46  
56. Elias Schafer Austria Olc Omström Sense 20:51  *****
57. korukuma Virgin Islands Åbysunk 20:52  
58. eddie swain (6) New Zealand nelson 20:55  
59. Vaniel Dandas Czech Republic KooVee 21:00  
59. eddie swain (5) New Zealand nelson 21:00  
61. Toppur Finland Paimion Rasti 21:02  
62. RasToy Finland Kymin suunnistajat 21:03  
63. Johann TINCHANT France Orientation Team Besançon 21:04  
64. Gustav Johnsson Sweden IFK Mora 21:05  
65. Bullen Sweden Suraarmaravtegel 21:06  
66. Erezb64 Britain IVS 21:12  *****
67. Rasmus Töyrylä Finland Kymin Suunnistajat 21:19  
68. uller Sweden Kils OK 21:23  
69. Anton Källström Sweden Gunsans Gossar 21:29  
70. Ben Sand France viking 21:30  
71. Ben Sand (2) France viking 21:33  
72. WikM4 Poland UMKS Kwidzyn 21:40  
73. Jesus Antarctica Ifk Enskede 21:43  
74. eddie swain (3) New Zealand nelson 21:47  
75. Gustav Netz Sweden Järla orientering 21:48  
75. henrikaas (2) Norway Asker SK 21:48  
77. jpasturiza Brazil COSAN 21:49  
77. Torbjørn (2) Norway Lillomarka 21:49  
79. Hainke Sweden Snättringe sk 21:50  
80. silas Switzerland OL Regio Wil 21:55  
81. Frasco Italy PL O-Maggiore 21:59  
82. Walter Söderqvist (2) Sweden Freluga Farmers 22:04  
82. Mornhagen Denmark Farum-Tisvilde OK 22:04  
84. Lesior (3) Poland UNTS Warszawa 22:06  
85. Joelsu Spain COC 22:07  
86. Uffe (3) Sweden Leksand 22:09  
87. Vekweh Finland SK pohjantähti 22:14  
87. Tobias Tronbøl Lium Norway IL KOLL 22:14  
89. Grazi Switzerland OL Zimmerberg 22:15  
90. LinusBohman Sweden Malungs OK 22:16  
91. RileyC (3) New Zealand nelson 22:17  
91. Pedro Lagarto Portugal OK Karalhainen 22:17  *****
93. aplynum (2) Norway Freidig 22:20  
94. Simson Austria HSV Pinkafeld 22:21  
95. quimsu Korea, North COC 22:22  
96. Vasko Stoyanov (3) Bulgaria ind 22:26  
97. Uffe Sweden Leksand 22:27  
98. FA (2) Sweden IFK Göteborg 22:30  
99. dziobson_runner (2) Poland UMKS Kwidzyn 22:31  
100. Filip Stevanovic Serbia OK JASENICA 22:33  
100. EdHellsten Sweden Freluga Farmers 22:33  
100. eddie swain New Zealand nelson 22:33  
103. RileyC (5) New Zealand nelson 22:35  
104. eddie swain (2) New Zealand nelson 22:37  
105. Uffe (2) Sweden Leksand 22:39  
106. Lesior (2) Poland UNTS Warszawa 22:40  
107. Champion Finland OK77 22:46  
108. jeb France VSO 22:50  
109. Greig Hamilton New Zealand PAPO 22:51  
110. Leudimin Spain Peña Guara 22:58  
111. AntonB Austria NF Wien 23:03  
112. Bergstefan (2) Australia Bigfoot Orienteering 23:04  
113. Lesior Poland UNTS Warszawa 23:10  
114. runde Italy PWT Italia 23:11  
114. nemytoff Russian Federation Ulsk 23:11  
116. eddie swain (4) New Zealand nelson 23:13  
117. Alex Martz (3) Kenya Tula Les 23:14  
118. RileyC (2) New Zealand nelson 23:19  
119. sander TF (2) Norway elverum ok 23:23  
120. Bergstefan (3) Australia Bigfoot Orienteering 23:27  
121. James Wright (2) New Zealand SBOC 23:33  
122. beerdog (2) Sweden IKHP 23:39  
123. Alex Martz (5) Kenya Tula Les 23:40  
124. HMS New Zealand UCOC 23:41  
125. Borty New Zealand Auckland OC 23:52  
126. CaracolVeloz Portugal Imperdible 23:59  
127. pier British Indian Ocean Territory usp 24:00  
128. BConley (2) United States COC 24:01  
129. PaulP Ireland DRONGO 24:04  
130. SERG Korea, North 24:13  
131. Mike3 (2) Israel Mikes 24:15  
132. Alex Martz (2) Kenya Tula Les 24:16  
132. Carlos Vera Guerrero Spain Toledo-O 24:16  
134. Ikeysol Scotland WCH 24:21  *****
135. Frik8th Russian Federation Moscow 24:27  
136. Arttu Finland AlatPi 24:30  
137. Arthur Perrin (6) France NOSE 24:35  
137. Luki;) Austria Eksjö SOK 24:35  *****
139. Michel Bastin Belgium ARDOC 24:40  *****
139. Krystof (2) Czech Republic OK Bery 24:40  
141. Vasko Stoyanov (2) Bulgaria ind 24:42  
142. osake Finland LHR 24:45  
143. Släggan Sweden Freluga Farmers 24:46  
144. fernigac Spain colmenar 24:53  
145. John Wick (2) European Union Killers 24:56  
146. tribesman Russian Federation dauai 24:59  *****
147. artemisia_genipi Switzerland CO Cern 25:13  
148. Dondic Czech Republic ZTC 25:15  
149. petru Italy ASD PuntoK orienteering ASD 25:16  
150. ur (2) Germany Berlin 25:20  *****
151. engstrom Sweden OK Orion 25:24  
152. Krizz Vanuatu Vang OL 25:30  
153. Denis Atkin Russian Federation bananza 25:31  
154. Alex Martz (4) Kenya Tula Les 25:38  
155. Palle Pappanen Finland KooVee 25:43  
156. Oscar Hultgren Sweden OK Njudung 25:44  
156. wojto (2) Poland Orientpark.pl 25:44  
158. RileyC (4) New Zealand nelson 25:47  
159. honzau United States SDO 25:48  *****
160. Trying (3) Sweden 25:53  
160. Torbjørn Norway Lillomarka 25:53  
162. Zefa New Zealand nelson 25:56  
162. Dalguise Alistair Scotland TAY 25:56  
164. Jonas Vogel (2) Switzerland OLC Omström Sense 26:07  
165. simonk (2) Belgium BeArrows 26:08  
166. GS2013 Brazil COSAM 26:11  
167. PHJ65 Finland SuSe 26:13  
168. RileyC New Zealand nelson 26:17  
169. GeBaDo Norway Varegg 26:41  *****
170. Arthur Perrin (3) France NOSE 26:45  
171. Adi (4) United States M 26:51  
172. Krasimir Bulgaria Trapezica 26:55  *****
173. amerka (2) United States QOC 27:00  *****
174. Alex Martz Kenya Tula Les 27:02  
175. manzen Yemen UUCO 27:06  
176. Palleiro3 Spain Raza Palleira 27:09  *****
177. Filip Valentin (2) Sweden GMOK 27:13  
178. Arthur Perrin (5) France NOSE 27:16  
179. Andrews Britain AIRE 27:22  
180. Emil Fredberg (2) Denmark Silkeborg 27:23  
181. MChub (2) Ukraine Ottawa OC 27:24  
182. Lost-BR Brazil PAM-BR 28:02  
183. tio Pepe Sweden Kalmar 28:08  
184. BConley United States COC 28:15  
185. Palle Pappanen (2) Finland KooVee 28:21  
186. MChub Ukraine Ottawa OC 28:33  
187. asakusa11 (2) Spain BO 28:35  
188. Romain Disch France Brutus du D+ 28:36  
189. Jonas Vogel Switzerland OLC Omström Sense 28:40  
190. Nia_Onoufrieva (2) Bulgaria Variant 5 28:57  
191. andre de veirman Belgium trol 29:03  
192. Jadir Brazil COC 29:09  
193. Hendrik Belgium trol 29:10  
194. Cube Austria OK Oachkatzlschwoaf 29:16  *****
195. Hendrik (2) Belgium trol 29:17  
196. Palle Pappanen (3) Finland KooVee 29:26  
197. MARKS COSTA DA SILVA Brazil Adventure Sport O' 29:42  
198. Aita Spain Limiactiva 29:43  
199. Baumann Edouard Switzerland OLC SKOG Freiburg 29:52  *****
200. Andrey Nikiforov (2) Russian Federation TechnoPort 29:54  
201. aplynum Norway Freidig 30:03  
202. delinselle France TAD 30:22  
203. Liz P (2) United Kingdom OD 30:24  
204. Calle_OKK Bhutan OKK 30:25  
204. Lucas Bertin Brazil Natura CO 30:25  
206. Ben Cooper United States Cascade 30:38  
207. Marc Amat Isle of Man Aligots Catalonia 31:21  
208. SteveM Germany DAV Zittau 31:34  
209. Jimjam Australia Bendigo 32:08  *****
210. mxh Australia PO-A 32:27  
211. Alexcob Andorra COB 32:37  *****
212. Adi (3) United States M 32:41  
213. Andopor Palleiro Spain Raza Palleira 33:00  
214. BB King Sweden ÖOK 33:34  
215. Anotylus (2) Spain ALCON 34:13  
216. Palle Pappanen (5) Finland KooVee 34:35  
217. BB King (2) Sweden ÖOK 34:38  
218. Gaspen Sweden IFK Göteborg Orientering 34:47  
219. doris Serbia PSK Pobeda 35:24  
220. Hovmöller Sweden Söders Tyresö 36:10  *****
221. doris (2) Serbia PSK Pobeda 36:16  
222. HV Finland Tampereen Pyrintö 37:23  *****
223. Adi (2) United States M 37:31  
224. pprmada (2) Romania VSK 37:52  
225. oligan France VALMO 37:58  
226. EDUaRD Ukraine KROK 38:09  
227. Greet Oeyen Belgium Hamok 39:42  
228. EDUaRD (2) Ukraine KROK 39:57  
229. ToniSer Antarctica GO-Xtreme 40:16  *****
230. Potemkin Andorra Roxen 41:08  
231. duncs United States WCOC 41:31  
232. andersn United States SDO 41:44  *****
233. Jonas Lange Germany ihw alex 42:07  
234. SERG (2) Korea, North 42:21  
235. beerdog (3) Sweden IKHP 42:28  
236. christo (2) United States 43:42  
237. Joao Roberto (2) Brazil CoCMBH 44:34  *****
238. JohnT33 (2) Sweden OKH 45:29  
239. Fyurtez (2) United Kingdom Eryri 47:41  
240. Dondic (2) Czech Republic ZTC 48:16  
241. Borty (2) New Zealand Auckland OC 50:29  
242. Steve S (2) United States BAOC 52:00  
243. djc Pitcairn Islands 52:20  
244. Fabian Samec (2) Austria WAT 56:48  
245. Basti28 Seborga DJK Adler Bottrop 58:56  
246. Bob Acton (2) Switzerland FCL 72:49  *****
247. Lucas Bertin (2) Brazil Natura CO 73:13  
248. Omar Luis Suarez Argentina FEDORA 74:16  
249. VoiToi (2) Czech Republic ToiToi Team 93:51  
250. LuMa St. Lucia OC Bergeinhorn 95:09  
Trying Sweden dnf  
Adam Methven England BKO dnf  
Pale Finland Vehkalahden Veikot dnf  
JohnT33 Sweden OKH dnf  
Mike3 Israel Mikes dnf  
AKey Australia TuS dnf  
Jesper Åkesson Sweden Freluga Farmers dnf  
Kobe Deferm Belgium Hamok dnf  
Arthur Perrin France NOSE dnf  
rsanchezrodri Spain rumbo dnf  
Tommaso123 Italy dnf  
John Wick European Union Killers dnf  
Walter Söderqvist Sweden Freluga Farmers dnf  
Brent Belgium AO dnf  
lilya United States GAOC dnf  
Eskm Britain dnf  
Permat France NOSE dnf  
Vänsterkrok Bhutan Eksjö SOK dnf  
Captain-Ben France BCCO dnf  
Guendalina Ciarlitto Italy Oricuneo dnf  
jaytay Australia victoria dnf  
kevin jover France DFOK dnf  
JJDDVV Spain coc dnf  
Billo (2) England WCOC dnf  
Trying (2) Sweden dnf  
Jesper Åkesson (2) Sweden Freluga Farmers dnf  
Johann TINCHANT (2) France Orientation Team Besançon dnf  
Arthur Perrin (2) France NOSE dnf  
Bullen (2) Sweden Suraarmaravtegel dnf  
Gustav Netz (2) Sweden Järla orientering dnf  
lostorienteer (2) Denmark dnf  
Tovisen (2) Sweden Knoppen dnf  
challeswe (2) Sweden IFK Mora dnf  
Moritz C (2) Austria Orienteering Klosterneuburg dnf  
purpleHelix (2) New Zealand SBOC dnf  
Elmaco (2) Sweden Söders-Tyresö dnf  *****
Jesper Åkesson (3) Sweden Freluga Farmers dnf  
Johann TINCHANT (3) France Orientation Team Besançon dnf  
Dondic (3) Czech Republic ZTC dnf  
Torbjørn (3) Norway Lillomarka dnf  
Jonas Vogel (3) Switzerland OLC Omström Sense dnf  
Filip Valentin (3) Sweden GMOK dnf  
James Wright (3) New Zealand SBOC dnf  
Ben Sand (3) France viking dnf  
Arthur Perrin (4) France NOSE dnf  
Jonas Vogel (4) Switzerland OLC Omström Sense dnf  
Uffe (4) Sweden Leksand dnf  
Palle Pappanen (4) Finland KooVee dnf